«Багаж знань»
Старший дошкільний вік
Мета
Конкретизувати вміння дитини довільно керувати пізнавальними процесами. Сприяти елементарному розумінню дитиною взаємозумовленості компонентів природи; закріпити знання дітей про групи живих істот. Учити виконувати найпростіші обчислення, вміння розв’язувати логічні вправи; закріпити назви геометричних фігур, склад числа; закріпити уявлення про вивчені цифри, вміння розташовувати їх у порядку зростання.
Продовжувати формувати елементарні уявлення про звук, склад, слово, речення; закріпити вміння визначати перший звук у слові, позначати його відповідною буквою, знаходити знайомі букви серед інших.
Закріпити знання про Космос, планети Сонячної системи.
Закріпити знання дітей про державні та народні символи України.
Розвивати зв'язне мовлення, логічне мислення, довільну увагу, пам'ять, дрібну моторику руки, уміння доводити почату справу до кінця.
Вправляти у використанні логічних прийомів, збагачувати чуттєвий досвід.
Розвивати пізнавальні здібності дитини: аналізувати різні явища та події, зіставляти їх, узагальнювати, робити елементарні висновки, обгрунтовувати власну думку.
Виховувати екологічну культуру і шанобливе ставлення до природи в цілому; бажання пізнавати нове; залучатися до посильної праці, участі в природоохоронній діяльності. Виховувати патріотичні почуття.
Матеріали та обладнання: мультимедійний проектор, ноутбук, презентація до заняття, лист, «чарівне» зернятко, горщик з ґрунтом, лійка, штучна Квітка – Семицвітка, картки – підказки, картинки із зображеннями різних живих істот, набори геометричних фігур, картинки із зображеннями казкових речей, зображення букв БУКВАР.
Дидактичні ігри: «Що не так?», «Відгадай сусіда»
Хід заняття
Слайд №1
Хід заняття:
Вихователь: Доброго дня. Діти, давайте привітаємося.
Діти: Доброго ранку, рідний наш дім!
Доброго ранку діткам усім!
Доброго ранку сонечку ясному!
Доброго ранку садочку прекрасному!
Погляньте – оберніться
Одне одному всміхніться!
Вихователь: - Діти, ми отримали лист. Вам цікаво, що в ньому? (відкриваємо конверт). Дістаємо лист, читаємо.
Слайд №2
- Доброго дня, любі дітки. Пише вам мавпа Моня, мені дуже потрібна ваша допомога.
Вихователь розповідає історію.
Мавпа Моня живе в тропічному лісі і мріє стати лікарем. «Буду лікувати хворих звіряток, радіти, коли вони знову стануть здоровими і веселими, і за це всі мене будуть поважати», - мріяла Моня.
Якось Моня зайшла в лісову лікарню і сказала лікарю Фламінго:
- Візьміть мене до себе на роботу, я буду допомагати вам всіх лікувати!
Лікар Фламінго підняв голову на довгій шиї і відповів:
- А хіба ти вмієш?
Моня здивовано подивилася на лікаря:
- А що тут уміти? Знай собі - призначай таблетки, і всі будуть здорові!
- Ну що ти, люба Моню! - заперечив лікар Фламінго. - Адже хвороби бувають різні, і ліки від них теж різні. Ти не можеш бути лікарем - адже у тебе немає багажу знань. Для будь-якої роботи потрібен багаж знань.
Не чекаючи пояснень, Моня вийшла з лісової лікарні та рішуче вирушила шукати багаж знань, про який говорив Фламінго.
«Напевно, його можна знайти в магазині сумок», - подумала Моня. - «Там є сумки для різного багажу, великого й маленького. Може, й багаж знань в якійсь сумочці знайдеться».
Але в магазині сумок Моні відповіли, що багаж знань тут не продається, ані в сумці, ані сам по собі.
«А що, якщо багаж знань чекає на мене на вокзалі?», - міркувала мавпа. - «На вокзалі завжди багато пасажирів з багажем. Раптом, хтось шукає, кому передати багаж знань, а тут ось вона – я».
Тітонька Сова, чи немає у вас, випадково, багажу знань для мене? - запитала Моня у мудрої Сови з величезною валізою, діставшись до лісового вокзалу. Тітонька Сова здивувалася і відповіла:
- Мавпа, ти шукаєш багаж знань серед багажу, а його потрібно шукати серед знань. Вибач. Я дуже поспішаю. Ось, візьми це. Сподіваюсь, воно стане тобі у нагоді.
І тітонька Сова дала Моні зернятко.
Та мавпа не знала, що робити з зернятком, але вона чула що в людей є дитячі садки, в яких дуже розумні дітки, тому і вирішила звернутися до вас, малята. То що, ви згодні допомогти Моні знайти багаж знань, про який говорив Фламінго?
Слайд №3
Вихователь: - Що потрібно зробити з зернятком? (посадити)
- Мабуть з цього зернятка має щось вирости. Що нам потрібно для того щоб посадити зернятко?
Слайд №4
Діти: ґрунт, горщик, вода.
Вихователь: - Так, ось я маю горщик з ґрунтом
(вихователь запрошує декількох дітей: зробити паличкою отвір, полити, покласти зернятко, засипати ґрунтом)
Вихователь: - А що потрібно для того, щоб зернятко проросло?
Діти: - Тепло та світло, потрібно поставити горщик на підвіконня.
Вихователь: - Щоб рослини гарні були,
Треба турботливо їх доглядати,
Рихлити землю та поливати
Листячко мити і просто любити …
(вихователь ставляє горщик на підвіконня, звучить чарівна музика, вихователь дістає з підвіконня горщик з Квіткою-Семицвіткою)
Слайд №5
Що за диво-дивина?!
Квітка виросла яка!
В ній пелюстки чарівні –
Кольорові всі вони,
На веселку дуже схожа
Буде нам вона пригожа,
Враз здійснить усі бажання
Лиш промовиш чаклування.
- Діти, що за квітка в нас така?
Діти: Квітка-Семицвітка.
Вихователь: (задумливо) - Таки, я думаю, діти, що недарма в нас виросла Квітка-Семицвітка, її пелюстки вкажуть нам, де знайти багаж знань. Подорожуючи, ми будемо виконувати різні завдання і отримувати підказки. Готові до подорожі?
Тож вирушаймо в путь. (Вихователь відриває пелюстку і всі разом промовляють чаклування):
Слайд №6
Ти, пелюсточко, лети
Через захід та на схід
Хоч півсвіту облети
Нам дорогу покажи,
Де багаж знань знайти.
Слайд №7
(звучить музика, на екрані з’являється зображення трьох доріг)
...Презентація до заняття